JIVAMUKTI YOGA NEDİR?

TEMEL FELSEFE

Jivamukti Yoga (Civamukti diye okunur), 1984'de Sharon Gannon ve David Life tarafından derlenen bir yoga yöntemidir. Sanskritce jivan+mukta kelimelerinin birleşmesinden oluşur, jiva: bireysel ruh, mukti: özgürlük. Yaşarken özgürleşmiş olan anlamına gelir.

Jivamukti Yoga tüm yaşayan varlıklara merhamet göstererek aydınlanmaya giden yolların öğretilmesidir. Jivamukti metodu uluslararası kabul görmüş dokuz Hatha Yoga stilinden bir tanesidir. Kurucuları Sharon Gannon ve David Life, Time Dergisi ve Yoga Journal’a göre “modern yoganın yenilik yaratıcıları” ve “yoganın çılgın çocukları” olarak nitelendirilmişlerdir.

Jivamukti Yoga metodu bu hayatta sahip olduğunuz sınırsız potansiyelinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olur. Her derste sınırlarınızı zorlayan, sürekli olarak değişen tarzı ile müzik ve şarkı eşliğinde fiziksel hareketleri içeren bir pratiktir. “Asana”nın orijinal anlamı olan “oturuş” üzerine yoğunlaşır. Bu terim Sanskrit lisanında dünya ve tüm varlıklarla olan ilişkimizi kapsar. Bu ilişki küresel bilinç ve şuurun değişmeye başladığı bu zamanlarda pratik olduğu kadar da radikal bir anlayıştır. Bu yeryüzü ile bağlantı fikri Jivamukti’de etik vejeteryanlık, çevrecilik ve politik hareketlerle yoğunlaşır.

JİVAMUKTİ’NİN BEŞ TEMEL DİREĞİ ŞUNLARDIR:

AHİMSA

Zarar vermemek

BHAKTİ

Sadakat; hareketlerimizin arkasındaki amaç

MEDİTASYON

İçe dönmek ve bağlanmak

MÜZİK

Ses ve şarkı söyleme yogası

SANSKRİT

Eski kitaplardan öğretiler


Amerika’daki popülaritesinden dolayı birçok ünlü kişi Jivamukti metodunu tercih etmişlerdir. Bunların arasında Sting, Christy Turlington ve Gwyneth Paltrow bulunur.

Jivamukti Yoga metodu dünya çapında resmi Jivamukti Yoga Okullarında öğretilmektedir. Bunlar New York, Londra, Toronto, Berlin, Münih ve South Carolina’da kurulmuşlardır.

ADRES: BODRUM - İSTANBUL

TEL: 0532 616 08 72